İDP çərçivəsində BMU-da keçirilən yay tədris proqramı tələbələrə beynəlxalq təhsil təcrübəsi qazandırır
17 iyul 2026
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Koreya Respublikasının nüfuzlu İNHA Universitetinin professor-müəllim heyətinin iştirakı ilə təşkil olunan növbəti yay tədris proqramı öz fəaliyyətini davam etdirir. İki ali təhsil müəssisəsi arasında həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramı (İDP) çərçivəsində təşkil edilən yay tədris proqramı tələbələrin nəzəri biliklərinin dərinləşdirilməsi, praktiki bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi və beynəlxalq akademik təcrübə qazanmaları baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.
Yay tədris proqramına İNHA Universitetinin 13 nəfər professor-müəllim heyəti tədris prosesinə cəlb olunub. Üç həftə davam edən intensiv proqram çərçivəsində “Kompüter elmləri / Süni intellekt mühəndisliyi (AI)”, “Data analitikası / Data elmləri”, “İnformasiya texnologiyaları”, “Elektrik və elektronika mühəndisliyi”, “İnşaat mühəndisliyi”, “Elektrik mühəndisliyi” və “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasları üzrə dərslər keçirilir.
Akademik tədris ilinin tərkib hissəsi olan və iyulun 24-də yekunlaşacaq proqram çərçivəsində tələbələr müasir elm və texnologiyanın aktual istiqamətlərini əhatə edən fənlər üzrə biliklər əldə edirlər. Koreyalı professor və müəllimlər tərəfindən “Maşın öyrənməyə giriş”, “Rəqəmsal sistemlərin layihələndirilməsi”, “Rəqəmsal siqnalların emalı”, “Elektron dövrələri – 2”, “Genişləndirilmiş struktur analizi”, “Hidrologiya”, “Avtomatik idarəetmə”, “Rəqəmsal məntiq dövrələri”, “Kompüter alqoritmləri”, “Obyektyönlü proqramlaşdırma”, “Proqramlaşdırmanın əsasları”, “Statistikaya giriş”, “Ehtimal nəzəriyyəsi”, “Süni intellektə giriş” və “Python proqramlaşdırma” fənləri tədris olunur.
Yay məktəbi tələbələrə beynəlxalq standartlara uyğun bilik və bacarıqlar əldə etmək, eləcə də qlobal əmək bazarının tələblərinə cavab verən peşəkar kompetensiyalarını inkişaf etdirmək imkanı yaradır. Eyni zamanda, Azərbaycan və Cənubi Koreya ali təhsil müəssisələri arasında akademik əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsinə və təhsil sahəsində beynəlxalq əlaqələrin genişlənməsinə mühüm töhfə verir.
BMU ilə İNHA Universiteti arasında bakalavriat səviyyəsində həyata keçirilən beynəlxalq ikili diplom proqramında hazırda ümumilikdə 215 tələbə təhsil alır. Proqram üzrə indiyədək 256 tələbə məzun olub.

The next three-week summer training program, organized at Baku Engineering University (BEU) with the participation of the faculty of Korea's prestigious INHA University, continues its activities. Organized within the framework of the international dual-degree program (DDP) implemented between the two higher education institutions, the summer training program is of significant importance for deepening students' theoretical knowledge, developing their practical skills, and providing them with international academic experience.
Thirteen faculty members from INHA University have been engaged in the teaching process of the summer training program. Within the framework of the three-week intensive program, classes are being held in the specialties of "Computer Science / Artificial Intelligence Engineering (AI)," "Data Analytics / Data Science," "Information Technologies," "Electrical and Electronics Engineering," "Civil Engineering," "Electrical Engineering," and "Electronics Engineering."
As part of the program, which is a component of the academic year and will conclude on July 24, students gain knowledge in subjects covering current directions of modern science and technology. Courses taught by Korean professors and lecturers include "Introduction to Machine Learning," "Digital Systems Design," "Digital Signal Processing," "Electronic Circuits – 2," "Advanced Structural Analysis," "Hydrology," "Automatic Control," "Digital Logic Circuits," "Computer Algorithms," "Object-Oriented Programming," "Fundamentals of Programming," "Introduction to Statistics," "Probability Theory," "Introduction to Artificial Intelligence," and "Python Programming."
The summer school held within the framework of the DDP provides students with the opportunity to acquire knowledge and skills in line with international standards, as well as to develop professional competencies that meet the demands of the global labor market. At the same time, it makes a significant contribution to further strengthening academic cooperation between higher education institutions of Azerbaijan and South Korea and to expanding international relations in the field of education.
A total of 215 students are currently enrolled in the international dual-degree program implemented at the bachelor's level between BEU and INHA University. To date, 256 students have graduated from the program.