Bakı Mühəndislik Universiteti ilə Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunun ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) təşkilatçılığı ilə tələbələr üçün “Kibertəhlükəsizliyin sirrləri: Red Teaming və SOC təcrübələri” mövzusunda seminar keçirilib.
BMU-İNHA İDP-nin direktoru Humay Cəfərli bildirib ki, proqram çərçivəsində tələbələr əsasən texniki sahələr üzrə təhsil alırlar və bu ixtisaslarda nəzəri biliklərlə yanaşı, praktik bacarıqların da formalaşması mühüm əhəmiyyət daşıyır. Qeyd olunub ki, kibertəhlükəsizlik sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislərlə keçirilən bu kimi görüşlər tələbələr üçün həm biliklərini dərinləşdirmək, həm də real iş mühitini tanımaq baxımından çox faydalıdır.
Sonra “HunTech Academy”nin qurucularından Anar Eyvazzadə, “Prosol” şirkətinin təhlükəsizlik analitiki Elvina Əliyeva çıxış ediblər. Çıxışlarda kibertəhlükəsizlik və informasiya təhlükəsizliyi anlayışları, onların fərqləri, eləcə də “Red Teaming” və “Penetration Testing” kimi anlayışların mahiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Mütəxəssislər bu sahələrin bir-biri ilə əlaqəsi və müasir dövrdə informasiya sistemlərinin müdafiəsində oynadığı roldan danışıblar.
Tədbir zamanı “SOC və təhlükəsizlik həlləri” (SOC and Security Solutions) və “Qabaqcıl Qırmızı Komanda: Real Dünya Hücum Texnikaları” (Advanced Red Teaming: Real-World Offensive Techniques) mövzularında praktiki bilgilər təqdim olunub.
Seminarın sonunda tələbələrlə yarış keçirilib. Kibertəhlükəsizliklə bağlı təqdim olunan 15 sualı düzgün cavablandıran 6 tələbə “HunTech Academy”nin təqaüdlü təlim proqramına qoşulmaq imkanı qazanıb.

A seminar on the topic “Secrets of Cybersecurity: Red Teaming and SOC Experiences” has been held for students under the organization of the dual degree program (BEU-INHA DDP) between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea (South).
Director of BEU-INHA DDP Humay Jafarli emphasized that within the framework of the program, students are mainly educated in technical fields and in these specialties, along with theoretical knowledge, the formation of practical skills is of great importance. It was noted that such meetings with experts working in the field of cybersecurity are very useful for students both in terms of deepening their knowledge and getting to know the real work environment.
Later, Anar Eyvazzada, one of the founders of “HunTech Academy”, and Elvina Aliyeva, a security analyst at “Prosol” company, made speeches. The speeches provided detailed information about the concepts of cybersecurity and information security, their differences, as well as the essence of concepts such as “Red Teaming” and “Penetration Testing”. Experts spoke about the interrelationship of these areas and the role they play in protecting information systems in the modern era.
During the event, practical information was presented on the topics of “SOC and Security Solutions” and “Advanced Red Teaming: Real-World Offensive Techniques”.
At the end of the seminar, a competition was held with students. 6 students who correctly answered 15 questions on cybersecurity received the opportunity to join the scholarship training program of “HunTech Academy”.