BMU-İNHA İDP-nin daha 3 məzunu dünyanın nüfuzlu universitetlərində
Bakı Mühəndislik Univeristeti ilə Koreya (Cənubi) Respublikasının İNHA Universiteti arasında icra olunan beynəlxalq ikili diplom proqramının (BMU-İNHA İDP) builki məzunlarından daha 3 nəfəri dünyanın nüfuzlu ali məktəblərinin magistratura səviyyəsinə qəbul olub.
İDP-nin “Elektronika mühəndisliyi” ixtisasını fərqlənmə diplomu ilə bitirən, həmçinin İNHA Universiteti tərəfindən “Akademik mükəmməllik mükafatı” sertifikatına layiq görülən Mədinə Nurizadəyə dünyanın 7 qabaqcıl universitetindən qəbul gəlib. Onun seçimi Böyük Britaniyanın Şeffild Universiteti olub. M.Nurizadə bu ali təhsil ocağında “Simsiz rabitə sistemləri” ixtisası üzrə təhsilini davam etdirəcək.
Adıçəkilən ixtisasın digər məzunu və İNHA Universiteti tərəfindən “Akademik mükəmməllik mükafatı” sertifikatına layiq görülən Şahanə Mirəliyeva dünyanın 6 qabaqcıl universitetində oxumaq hüququ qazanıb. O, Böyük Britaniyanın Mançestr Universitetinin “Elektrik enerji sistemləri mühəndisliyi” ixtisasını seçib.
İDP-nin “İnformasiya texnologiyaları” ixtisasını müvəffəqiyyətlə bitirən Aslan Məmmədov isə Böyük Britaniyanın Edinburq Universitetinin “Süni intellekt” ixtisasına qəbul olub.
Hər üç məzun magistratura təhsilini “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2028-ci illər üçün Dövlət proqramı” çərçivəsində davam etdirəcək.
2020-ci ildən icra olunan proqram Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında ali təhsil sisteminin beynəlxalq rəqabətliliyinin artırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” 22 iyul 2025-ci il tarixli Sərəncamı ilə 2030-cu ilədək uzadılıb. BMU-İNHA İDP-dən indiyədək 143 nəfər məzun olub.

3 More Graduates of BEU-INHA DDP Accepted to World's Prestigious Universities
3 more graduates of this year's cohort from the international double diploma program (BEU-INHA DDP), implemented between Baku Engineering University and INHA University of the Republic of Korea (South), have been admitted to master's programs at prestigious universities worldwide.
Madina Nurizade, who graduated with honors from the DDP's "Electronics Engineering" program and was also awarded the "Academic Excellence Award" certificate by INHA University, received admission offers from seven leading universities around the world. She chose the University of Sheffield in Great Britain, where she will continue her education in "Wireless Communication Systems."
Shahana Miraliyeva, another graduate of the aforementioned program who was also awarded the "Academic Excellence Award" certificate by INHA University, earned the right to study at six leading universities worldwide. She has chosen the "Electrical Power Systems Engineering" program at the University of Manchester in Great Britain.
Aslan Mammadov, who successfully completed the DDP's "Information Technologies" program, has been admitted to the "Artificial Intelligence" program at the University of Edinburgh in Great Britain.
All three graduates will pursue their master's education within the framework of the "State Program for 2022-2028 on Education of Young People at Prestigious Higher Education Institutions in Foreign Countries."
The program, which has been implemented since 2020, was extended until 2030 by President Ilham Aliyev's Decree dated July 22, 2025, "On Additional Measures Related to Increasing the International Competitiveness of the Higher Education System in the Republic of Azerbaijan." To date, 143 people have graduated from the BMU-INHA IDP.